|
Rasztafarianizmus
A reggae zene miatt is népszerű rasztafarianizmus eredete Jamaicához kötődik. A Karib-tengeri ország fekete lakosságának nacionalista mozgalmainak köszönhette létrejöttét. A rasztafari mozgalomban megjelentek szélsőségesebb, kifejezetten fehér-ellenes irányzatok is, jóllehet manapság a hívők nagyobb része nem osztja ezeket a nézeteket.
Ennél a vallásnál a kereszténység és az afrikai eredetű törzsi vallások mellett tehát fontos szempont lett a nacionalizmus és egy önálló irányítású fekete állam megteremtése Afrikában.
A mozgalom központjában Tafari herceg (Ras Tafari, a későbbi etióp császár, Hailé Szelasszié) áll, akit istenként, messiásként tisztelnek, aki elviszi a feketéket új hazájukba. (A herceg 1974-ben meghalt, de újra visszatértét várják egy másik személy alakjában, aki elviszi őket az ígéret földjére.)
Hailé Szelasszié, volt etióp császár
A rasztafari hívők szerint Jézus is fekete bőrű volt és ők annak az elveszett zsidó törzsnek a leszármazottai, akik szétszóródtak a babiloni uralom alatt.
Véleményük szerint Etiópia az ígéret földje, Isten országa; "földi helytartója" pedig Hailé Szelasszié etióp császár volt 1974-ig.
Megvásárolható Szelasszié érme
Marihuanás cigaretta szívása
A rasztafarianizmushoz a marihuana fogyasztás is társulhat. A hívők szerint a marihuana (helyi néven "ganja"), "a bölcsesség füve", fogyasztása hozzásegít spirituális önmagunk megismeréséhez. A hívők szerint a marihuana jótékony hatásaira a Bibliában is lehet találni utalásokat. Nemcsak a mindennapi életben, hanem egyes szertartások alkalmával is fontos szerepe lehet a marihuanának.
A rasztafari hívők "hivatalos" zenéje a reggae. A fiatalon, 36 éves korában elhunyt Bob Marleyt és zenéjét már-már istenként tisztelik. Bob Marley kiállt a marihuana legalizálása mellett is.
A rasztafarianizmus a reggae zene és a szabad marihuana fogyasztást hirdető eszméi miatt is válhatott népszerűvé Amerikában és Európában egyaránt (pl. a hippik körében). A karibi országokhoz társított könnyed, laza életvitel is szimpatikus sok fehér ember számára.
Ras Tafari mozgalma az egész Karib térségben elterjedt, de az USA-ban és Európában is vannak hívei. Sok fehér szinte semmit sem tud a vallás hátteréről (pl. fehér-ellenesség), csak a "rasztás" haj, a reggae zene és esetleg az ehhez társítható marihuana fogyasztása szimpatikus számukra.
Ne mondj semmit, kitalálom! Jamaicába mész nyaralni!
| |